مراکز دیدنی و توریستی مجارستان

772

مراکز دیدنی و توریستی مجارستان

Popular Attractions in Budapest

Margaret Island

Fisherman’s Bastion

Hungarian National Museum

Museum of Fine Arts

Opera House

City Park

Castle District

Statue Park

Budapest Zoo & Botanical Garden

St. Stephen’s Basilica

=========================================================

 

کاخ سلطنتی یا بوداواری پالوتا

 

این کاخ سلطنتی به دست پادشاهان مجارستان جهت اقامت در کنار رود دانوب ساخته شده است و به دلیل معماری زیبا و با شکوه جزو محبوب ترین کاخ ها در پایتخت مجارستان است.

این محل بعنوان یک قلعه برای اولین بار برای محافظت از حملات مغول در سال ۱۲۴۱-۱۲۴۲ ساخته شد و پادشاه بلا چهارم آن را به یکی از استحکامات متعدد کشور در قرن ۱۳th جهت حفاظت از حملات بیشتر و برای کنترل دانوب تبدیل کرد و امروزه این قلعه بصورت کاخ سلطنتی در کنار دانوب در شهر بوداپست باقی مانده است.

این قصر توسط پادشاه چارلز رابرت Anjou در قرن ۱۴th در بالای محل قلعه بصورت یک کاخ سلطنتی ساخته شد که پادشاه لویی Anjou این قصر کوچک را به کاخ با شکوه سلطنتی محل اقامت خود تبدیل نمود و سپس از محل اقامتش در Visegrád به بودا نقل مکان کرد.

چند قطعه از آن قصر از دوران پیشین دست نخورده به جای مانده است که از آن جمله می توان برج استفان ، برج مسکونی گوتیک و بخش پایین تر از کلیسای کاخ را نام برد.

پس از پادشاه لویی جانشین او Sigismund محل اقامتش را در سطح انبوهی از سمت شمال با بنا نمودن کاخ جدید گسترش داد که این بخش مجهز به سیستم های گرمایش شد و استحکامات در سراسر کاخ بهبود یافت.

در اوایل زمان پادشاه ماتیاس Corvinus که از او به عنوان پروموتر رنسانس و اومانیسم به یاد میآورند ، کاخ سلطنتی به سبک رنسانس مرمت شد.

این کاخ بعد ها در طی جنگ با ترکها به عنوان اسلحه خانه استفاده شد و در ۱۵۷۸ توسط انفجار نابود شد ، در حالی که ساختمان های سلطنتی دیگر سقوط می کرد و از جنگ ۱۶۸۶٫

پس از پیروزی بر ترکها توسط اتحاد مقدس ، در ابتدا استحکامات آسیب دیده ترمیم شدند ، اما تنها در قرن ۱۸th بود که پادشاهان Habsburg متعهد به ساختن کاخ جدید گردیدند.

محل سکونت جدید شمال برج استفان توسط چارلز سوم در سال ۱۷۱۹ توسط معمار ایتالیایی Fortunato Prati ساخته شد.

ماریا ترزا در نهایت دستور بازسازی بیشتر کاخ را داد که در سال ۱۷۷۰ به پایان رسید و از آن پس کاخ متشکل از سه بخش جنوبی ( کاخ اصلی ) ، مرکزی و شمالی گردید.

برنامه ریزی ساخت به دست ژان نیکلا Jadot ، که به عنوان معمار دادگاه وین بود ، داده شد و معمار دیگری به نام باروک فرانتس آنتوان Hillebrandt نظارت ساخت و ساز را بر عهده داشت.

تقریبا به مدت یکصد سال هیچ تغییری در ساختمان کاخ بوقوع نپیوست و در آن زمان نمایندگانی از امپراطوران (Habsburg palatines) از سال ۱۷۹۰ در کاخ زندگی می کردند.

در سال ۱۸۶۷ ، پس از مصالحه اتریش و مجارستان ، برنامه های ساخت و گسترش در نظ بود که این امر به معمار مجارستانی Miklós Ybl. سپرده شد.

از آن پس این کاخ با شکوه گسترش یافت و اکنون به سه موزه تفکیک شده مبدل شده است.

========================================================

 

کلیسای ماتیاس بوداپست

matyas_templom

 

یکی از دیدنی ترین مکان های تاریخی شهر بوداپست کلیسای باشکوهو دیدنی ماتیاس است که با موزاییک های نقش دارو رنگارنگ جلوه گر زیبایی های فوق العاده این کلیسا می باشد.

این کلیسا در سال ۱۴۵۸ ساخته شده است و پادشاه ماتیاس در ۱۴ سالگی در این کلیسا تاج گذاری نمود . برخی از مورخین سال ساخت این کلیسا را ۱۰۱۵ میلادی و معمار آن را شاه استفان اعلام نمودنه اند.

پس از حمله ترکان عثمانی به بوداپست و تصرف آن ، این کلیسا به مسجد تبدیل شد و مسلمانان دیواره های این کلیسا را با آیات قرآن مزین کرده اند.

===========================================================

 

خط متروی بوداپست مجارستان

budapest_metro99

 

یکی از دیدنی ترین خطوط مترو در جهان خط متروی زرد بوداپست می باشد که در سال ۱۸۹۶ ساخته شده است و پس از متروی لندن قدیمی ترین خط متروی جهان محسوب می گردد .

این خط مترو هنوز همان بافت سنتی را که در ایستگاهها به چشم می خورد حفظ نموده است و این مترو قدیمی ترین خط مترو در بوداپست است که از جذابیت های خاصی برای جهانگردان برخوردار است.

این مترو از اپرا ، میدان دیک تر و میدان قهرمانان عبور می نماید که اماکن توریستی بوداپست محسوب می گردند.

=================================================

 

میدان هوشوک تره یا قهرمانان بوداپست مجارستان

hosok-tere

 

این میدان یکی از زیباترین میادین اروپا است که محوطه بسیار بزرگی را به خود اختصاص داده است و در وسط این میدان مجسمه ارگانجل گابریل قرار دارد و در اطراف آن مجسمه ۸ تن از رؤسای قبایل و در اطراف میدان مجسمه پادشاهان مجاری مانند هوشوک لایوش قرار دارد.

در جنب این میدان خیابان آندراشی و در پشت این میدان پارک بزرگ شهر واقع شده است که در تابستانها محل گردش توریستهای خارجی است و در این پارک ماشینهای برقی کوچک موجود است که با ساعتی ۴۰۰۰ فورینت حدود ۲۵۰۰۰ تومان می توانید اجاره کرده و در پارک تفرج و گردش کنید.

برای بازدید از این میدان می توانید از مترو زرد استفاده کرده و ایستگاه هوشوک تره پیاده شوید.

=================================================

 

ساختمان پارلمان مجارستان

budapest_parliament_hungary

 

این ساختمان یکی از زیباترین ساختمان های مجارستان و اروپا می باشد و در سالهای ۱۸۸۵ تا ۱۹۰۲ بعنوان پارلمان مجارستان مورد استفاده بوده است و اکنون یکی از میراث های فرهنگی و باستانی جهان محسوب می گردد .

این بنا با الهام از ساختمان پارلمان انگلستان ساخته شده است و رونمای گنبدی شکل و مناره های تاجی شکل اطراف ساختمان و نورپردازی حیرت آور این ساختمان در شب و انعکاس تصویر آن در رود دانوب صحنه ای رویایی را برای شما مصور خواهد نمود و که هرگز از مخیلات شما محو نخواهد شد.

این ساختمان در کنار رودخانه دانوب و در حاشیه خیابان کوشوت لایوش و به طول ۲۵۰ در کناره رود گسترده شده است و محوطه پشتی این ساختمان فضاهای سبز زیبا و دلپذیری را محیا نموده است که در طول اعصار و دوران همواره پذیرای جهانگردانی از سراسر جهان بوده است.

در شبهای تابستان دولت مجارستان معمولامحوطه پشتی پارلمان برای کنسرتهای روباز خیابانی آماده می کند که نواهای شنیدنی کنسرت جمعی نوازندگان مطرح کشور شور و شوق روح را به پرواز در آورده و صوت دلنشین اپرا خوان ها فضای دلپیری را برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

===============================================================

 

دریاچه بالاتون مجارستان

balaton

 

دریاچه بالاتون بزرگترین دریاچه طبیعی اروپاست که در نزدیکی شهر بوداپست واقع شده است و هتلهای بسیار زیبا با امکانات آب درمانی و ماساژ در کناره های دریاچه همواره درانتظار جهانگردان است.

قایقرانی و جت اسکی سواری از ورزشهای مفرح و شادی بخش این دریاچه محسوب می گردد و رستوران های سنتی در فضای آزاد در کناره این دریاچه فضایی بسیار زیبا و دیدنی و خاطره انگیز را برای شما مهیا نموده است.

===============================================

 

هتل سنت گلرت بوداپست مجارستان

hotel_gellert

 

این هتل زیبا در کنار ساختمان دانشگاه فنی بوداپست و در کناره رود دانوب واقع شده است و از دیدنی ترین هتلهای بوداپست می باشد.

طبقه همکف این هتل استخر بزرگی واقع شده است که ستونهای پایه این هتل در آب فرو رفته است و دیوارهای رنگارنگ این هتل محسور کننده است.

ورودی استخر این هتل ۷۰۰۰ فورینت یعنی حدود ۴۰۰۰۰ تومان می باشد.

این هتل مشرف به خیابان بودافلکی است که به میدان موریس ژیگموند تر منتهی می شود.

=====================================================

 

قلعه سیتادلا بوداپست مجارستان

tvrdjava_jajce-citadela-the_jajce_fortress

 

این قلعه بر بلندی تپه های بودا واقع شده است و از بلندای آن تمامی شهر بوداپست قابل رؤیت است . این قلعه مکانی است که اثر آسیب های جنگ جهانی دوم در آن کاملا مشهود است و جای گلوله ها بر روی دیوارها رخ می نماید.

در اطراف این قلعه پارک زیبایی است که در آن درختان میوه جنگلی مانند گوجه سبز بسیار دیده می شود.

در اطراف این قلعه دستفروشان سنتی با گاریهای دستی مصنوعات دستی و سنتی را می فروشند و بسیاری از بازدیدکنندگان که اکثرا خارجی هستند در طی تابستان از این مکان دیدن می کنند.

هر روز سربازانی با لباسهای نظامی مجاری و با مارش مخصوص پرچم مجارستان را با احترام بر بلندای این قلعه نصب می کنند که مراسم آن بسیار دیدنی است.

=================================================

 

جزیره مارگاریت بوداپست مجارستان

margarit

 

این جزیره در وسط رود دانوب واقع شده است و با پل آرپاد هیت که در کنار دانشگاه فنی بوداپست قرار دارد می توان به این جزیه وارد شد.

این جزیره کوچک دارای زمینهای ورزشی و گلف و مکانهای دیدنی بسیاری است و اغلب ایرانیان در مراسمهای مختلف مانند سیزده بدر و عید نوروز از پارک و فضای سبز این جزیره استفاده می کنند.

==================================================

 

پل سچنی بوداپست مجارستان

scehni

 

این پل معروف پل بوداپست است معمار آن آقای سچنی آن را ساخت که بسیار معماری ویژه ای را بکار برده است و در شب واقعا دیدنی و زیباست.

در ابتدای ورودی این دو مجسمه شیر وجود دارد و تاریخ نویسان نقل نموده اند که معمار آن پس از ساخت این پل اعلام کرد اگر کسی از این پل ایرادی بتواند بگیرد او خود را از روی پل به درون آب رودخانه پرتاب خواهد کرد زیرا به قدری به معماری این پل ایمان داشت که مطمئن بود کسی نمی تواند موردی را مطرح نماید ولی کسی پیدا شد و گفت این پلیک ایراد دارد و ن اینست که در دهان باز شیرها زبان وجود ندارد و چون این ایراد وارد بود سچنی خود را به درون رودخانه انداخت و این داستان از زمان های گذشته در بین مردم بوداپست همواره نقل می گردد.

==============================================

 

ساختمان اپرا بوداپست مجارستان

opera_housepdxdj

 

این ساختمان که در مسیر مترو زرد و در نزدیکی خیابان اشتفانی اوستا و هوشوک تره قرار دارد یکی از زیباییهای دیگر شهر بوداپست محسوب می شود.

در حال حاضر این ساختمان محل برگزاری برنامه های اپرای شهر بوداپست است و بسیاری از علاقمندان به برنامه های اپرا در این ساختمان شاهد اپراها و کنسرت های بسیار زیبا با نوازندگی هنرمندان نوازنده مجاری هستند.

خیابان وتسی اوتسا

این خیابان یکی از خیابانهای زیبای شهر بوداپست است که سراسر سنگفرش می باشد و در دو طرف آن رستوران ها و فروشگاهها و مغازه های صنایع دستی وجود دارد.

در این خیابان ماشین تردد نمی کند و برای قدم زدن آماده شده است . در این خیابان تعداد زیادی مراکز تبدیل ارز نیز وجود دارد و همچنین رستوران هوایی موزیکال که گرانترین رستوران اروپا به حساب می آید نیز در این خیابان می باشد.

برای رسیدن به این خیابان از اتوبوس ۱۱۲ که در تقاطع خیابان وتسی و ایرانی اوتسا ایستگاه دارد و همچنین از مترو زرد می توانید استفاده کنید و یا اینکه در مترو آبی در ایستگاه فرنس کروت پیاده شده و با قدم حدود ۲۰۰ متر به این خیابان برسید.

================================================

 

خیابان وتسی اوتسا بوداپست مجارستان

vaci_utca_-budapest

 

این خیابان یکی از خیابانهای زیبای شهر بوداپست است که سراسر سنگفرش می باشد و در دو طرف آن رستوران ها و فروشگاهها و مغازه های صنایع دستی وجود دارد.

در این خیابان ماشین تردد نمی کند و برای قدم زدن آماده شده است . در این خیابان تعداد زیادی مراکز تبدیل ارز نیز وجود دارد و همچنین رستوران هوایی موزیکال که گرانترین رستوران اروپا به حساب می آید نیز در این خیابان می باشد.

برای رسیدن به این خیابان از اتوبوس ۱۱۲ که در تقاطع خیابان وتسی و ایرانی اوتسا ایستگاه دارد و همچنین از مترو زرد می توانید استفاده کنید و یا اینکه در مترو آبی در ایستگاه فرنس کروت پیاده شده و با قدم حدود ۲۰۰ متر به این خیابان برسید.

 

 

مراکز دیدنی مجارستان
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =