[nggallery id=17]

دانشگاه اتوش لورند در شهر بوداپست

 

 

elte2

Etvos Lorand University

www.elte.hu

این دانشگاه در سال ۱۶۳۵ در Nagyszombat توسط اسقف اعظم  پیتر پازمانی که رهبری فرقه عیسویون را داشت تاسیس شد. در این زمان ، این دانشگاه فقط به حالت دو کالج (دانشکده هنر و دانشکده الهیات) بود و دانشکده حقوق در سال ۱۶۶۷ و دانشکده پزشکی در سال ۱۷۶۹ تاسیس شد.

پس از انحلال فرقه عیسویون دانشگاه به بودا منتقل شد و در سال ۱۷۷۷ هیئت موسس محل نهایی دانشگاه در جایگاته امروزی تعیین کردند.

زبان لاتین تا سال ۱۸۴۴ هنگامی که زبان مجاری به عنوان زبان رسمی معرفی شود ، تدریس می شد.

نام این دانشگاه ، تا سال ۱۹۲۱ دانشگاه بوداپست (Budapesti Tudományegyetem) نام گزاری شده بود.

بخش علوم زیستی فعالیت خود را در سال ۱۹۴۹ آغاز کرد و دانشگاه نام خود را به مناسبت تقدیر از فیزیکدان برجسته مجاری لوراند ایتوویوس در سال ۱۹۵۰ اتوش لوراند نهاد.

این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه در مجارستان با هشت دانشکده می باشد. دانشکده علوم اجتماعی پیشرو در علوم اجتماعی و زبان های خارجی است و در حدود ۱۰۰ هیات علمی در محدوده وسیعی از زمینه های تحقیقاتی در علوم اجتماعی مانند جامعه شناسی ، روانشناسی اجتماعی ، مردم شناسی فرهنگی ، علوم سیاسی ، مطالعات بین المللی ، اجتماعی ، سیاست کار و اجتماعی فعالیت دارند.  در این دانشگاه رشته زبان فارسی و ایرانشناسی نیز تدریس می گردد. دانشکده روانشناسی یکی از معتبرترین دانشکده های دانشگاه اتوش لورند است که دارای ۱۸۰۰ هیئات علمی و ۱۲۰۰۰ دانشجو می باشد.

اگر شما در رشته روانشناسی علاقمند هستید ، احتمالا در مورد Lipót Szondi ، که نظریه غریزه را مطرح کرده ومخترع آزمون معروف Szondi بوده راشنیده اید.

و همچنین احتمالا نامهای دانشمندان برجسته در علم روانشناسی مانند Lajos Kardos که با Gestalt یا Mihály Bálint در روان درمانی مدرن پیشگام بوده اند را شنیده اید.

دانشگاه از دانشجویان خارجی برای برنامه های سه ساله مقطع کارشناسی و برنامه دو ساله فوق لیسانس استقبال می کند. همچنین این دانشگاه ارتباطات بسیار خوبی با دانشگاههای معتبر آمریکا نظیر کالیفرنیا و ویسکونسین دارد.

دانشکده جامعه شناسی یکی از پنج دانشکده و قدیمی ترین و برجسته ترین دانشکده جامعه شناسی در کشور مجارستان است.

بسیاری از اعضای هیئت علمی دارای تجربه گسترده ای از تدریس و پژوهش در کشورهای انگلیسی زبان دارند و ارتباط نزدیک با اساتید دیگر خارج از کشور دارند و این بدان معناست که برنامه های آموزشی دارای استاندارد بالای بین المللی می باشند.

——————————————————————————-

رشته های تحصیلی دانشگاه اتوش لورند

 

 

DCF 1.0

این دانشگاه دارای رشته های علوم انسانی است و در این رشته ها صاحب نام است.

روانشناسی

زیست شناسی

ادبیات و سایر رشته های علوم انسانی مانند زبان شناسی

——————————————————————————

مقاطع تحصیلی و زبان تدریس دانشگاه اتوش لورند

 

 

image03

این دانشگاه دارای مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترااست و زبان تدریس انگلیسی و مجاری می باشد.

—————————————————————————–

شهریه های تحصیلی دانشگاه اتوش لورند

 

 

Lorand Eotvos university library

شهریه سالیانه دوره پیش دانشگاهی ۵۰۰۰-۳۲۰۰ یورو

شهریه کارشناسی ۸۴۰۰-۵۰۰۰ یورو

کارشناسی ارشد ۱۰۰۰۰-۶۰۰۰ یورو

شهریه دکترا ۱۱۰۰۰-۹۰۰۰ یورو

——————————————————————————————-

ایرانشناسی در دانشگاه اتوش لورند

دانشگاه معتبر اوتوش لوراند واقع در شهر بوداپست بیش از سیصد سال قدمت دارد و تاریخ تأسیس آن به سال 1686 برمی گردد. این دانشگاه، تا قبل از سلطه کمونیسم، به نام اسقفی که آن را تأسیس کرده بود، دانشگاه پِزمَن پِتَر نامیده می شد، اما بعد، به نام فیزیک دان قرن 19، اوتوش لوراند تغییر نام داد. اکنون دانشگاه دیگری به نام اسقف یاد شده در مجارستان وجود دارد

. دانشگاه اوتوش لوراند شامل دانشکده های علوم انسانی، حقوق، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، علوم پایه، روان شناسی و انفورماتیک است. تأسیس مرکز ایران شناسی در این دانشگاه به دهه 70-1860 برمی گردد. این مرکز، از آغاز تأسیس، همواره بخشی از دیگر گروه های آموزشی دانشکده علوم انسانی به شمار می رفت ولی از سال 1981 این مرکز به صورت مستقل به کار خود ادامه داد و در سال گذشته میلادی،2006، از مرکز به دپارتمان ارتقای سازمانی یافت و هم اکنون در کنار دیگر دپارتمان های زبان های شرقی از جمله عربی، ترکی و غیره زیرمجموعه انستیتو شرق شناسی است.

درس های ایران شناسی در ابتدا شامل فراگیری زبان فارسی باستان و میانه و متون مربوط به ادبیات پیش از اسلام بود، ولی، با توجه به گرایش دانشجویان به ادبیات پس از اسلام و معاصر، درس های این بخش دچار تغییر و تحول شد و تقریباً فراگیری زبان فارسی باستان و میانه و ادبیات آن رو به فراموشی رفت. در حال حاضر، دانشجویان در کنار فراگیری زبان فارسی، به فراگیری ادبیات بعد از اسلام و معاصر نیز می پردازند. طبق نظام آموزشی این دانشگاه در رشته های زبان، دانشجویان ملزم به فراگیری دو زبان، همزمان و در یک سطح، هستند و در مدرک اخذ شده، نام دو رشته قید می شود.

از جمله دلایل گرایش دانشجویان در انتخاب زبان فارسی، آشنایی پیشین آنان با فرهنگ ایران، نزدیکی این زبان با زبان عربی که آن را می دانستند، ترجمه متون و نیاز به آشنایی با حقوق کشورهای اسلامی و غیره است.

این دپارتمان در حال حاضر با دو استاد تمام وقت و سه استاد پاره وقت اداره می شود و حدود بیست دانشجو در آن مشغول به تحصیل اند. حد نصاب تعداد دانشجو برای ورود به این رشته پنج دانشجو در هر سال تحصیلی است.


علوم انسانی اتوش لورند
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

1 thought on “علوم انسانی اتوش لورند”

  1. hi dear:
    i have questions about phd course ,this section is 9000 until 11000 for all of period foe example 2 or 3 years ? plz contact with me i,m frome iran 09123838470 or send me e.mail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 8 =