یانوش یکم
یانوش یکم

یانوش یکم(به مجاری: I. János) یا زاپولیا یانوش(به مجاری: Zápolya János)(زادهٔ ۲ فوریهٔ ۱۴۸۸- مرگ ۲۲ ژوئیهٔ ۱۵۴۰) پادشاه مجارستان ۱۵۲۶ بود. وی بر سر عنوان پادشاهای مجارستان با فردیناند یکم، امپراتور مقدس روم – که او نیز خود را پادشاه مجارستان می‌دانست- در ستیز بود.

یانوش تا پیش از تاج‌گذاری وویوودای ترانسیلوانی بود. وی این سمت را از ۱۵۱۱ میلادی عهده‌دار بود.در کشاکش نبرد موهاچ میان لایوش دوم و سلیمان یکم سلطان عثمانی او با نیروهای قابل توجهی رهسپار میدان جنگ بود، ولی به دلیل نادانسته‌ای به جنگ نرسید و شاه جوان -لایوش- کشته‌شد. پس از شکست ارتش مجار عثمانی‌ها وارد مجارستان شدند و کشور دچار آشفتگی سیاسی گردید. در این زمان نامزدهای پادشاهی بازمانده بر مجارستان دو تن بودند، فردیناند برادر کارل پنجم امپراتور مقدس روم که خویشاوند شاه کشته‌شده بود، و یانوش که از اشراف مجارستان بود و نیرویی زیر فرمان داشت. بیشتر بزرگان کشور از پادشاهی یانوش دفاع کردند.

در ۱۰ نوامبر ۱۵۲۶ یانوش یکم در سیکشفهروار خود را شاه مجارستان خواند و تاج‌گذاری نمود. در این زمان میان فرانسه و امپراتوری مقدس روم جنگ درگرفته‌بود. نیروهای امپراتوری شهر رم را اشغال کردند و پاپ کلمنت هفتم را که پشتیبان فرانسه بود برانداختند. در ۱۵۲۷ ارتشی متشکل از آلمان‌های مزدور به مجارستان تاختند. نیروهای فردیناند برای درهم شکستن مقاومت یانوش رعایای اسلاونی را نیز بر او شوراندند. سرانجام در نبرد تارتسال یانوش یکم شکست خورد و به لهستان گریخت. یانوش سرانجام دست به دامان عثمانی شد، ولی این عمل وی در آن زمان وی را در چشم جهان مسیحی اروپا خوار داشت

یانوش یکم
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =