کریسمس
کریسمس

مراسم کریسمس در مناطق مختلف جهان به شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شود. این مراسم کشور به کشور و حتا منطقه به منطقه متفاوت اجرا می‌شود. اما از مواردی که در میان بیش‌تر کشورها متدوال است می‌توان به مواردی چون تزئین درخت کریسمس(کاج)، آویزان کردن حلقه‌ی گل بر روی درهای ورودی، آویزان کردن جوراب کریسمس (جایی برای قرار دادن هدیه‌ی بابانوئل)، استفاده از آبنبات‌های رنگی و… اشاره کرد.

در این روزها پشت در بیش‌تر خانه‌ها حلقه‌یی گل مزین به برگ‌های سوزنی درخت کاج و تزیینات و روبان قرمز دیده می‌شود.

کریسمس در واقع تولد حضرت مسیح است و سال نو میلادی یک هفته بعد از آن آغاز می‌شود. در برخی از کشورهای غربی به شب تولد حضرت مسیح “سیلوستر” نیز گفته می‌شود.

سال نوی مسیحی در ساعت 12 شب سی و یکم دسامبر تحویل می‌شود . در آلمان فقط روز اول سال نو تعطیل است اما در سوئیس بیش‌تر است.

درکشورهای اروپای مرکزی (شامل جمهوری چک، آلمان، لهستان، اسلوواکی، اتریش، مجارستان، سوئیس، و دیگر مناطق مرکزی اروپا)، تاریخ مهم‌ترین مراسم سال نو یا همان کریسمس، شامگاه بیست و چهارم دسامبر است.

معمولا مردم اروپا این روز را “روزه” می‌گیرند و در برخی مناطق به کودکان گفته می‌شود که اگر تا زمان شام روزه بگیرند “خوکی طلایی” را خواهند دید. از عصر بیست و چهارم دسامبر، مقدمات تهیه شام کریسمس آغاز می‌شود و غذاهای سنتی کریسمس در اروپا معمولا منطقه به منطقه فرق می‌کند. اما برای مثال در کشورهایی مانند لهستان، جمهوری چک، و اسلوواکی غذای مخصوص این روز معمولا ماهی کپور با سالاد گوجه و یا سوپ ماهی است. اما در برخی مناطق دیگر از اروپا غذای سنتی کریسمس مخلوطی از قارچ و دیگر مواد غذایی است.

در برخی از مناطق اروپا نیز مرسوم است که بر سر میز شام کریسمس دوازده ظرف غذا قرار می‌دهند و این بدان معناست که هنگام فرار رسیدن کریسمس، کودکان آن خانه و کودکان همسایه‌ها دور هم جمع می‎شوند.

بعد از صرف شام نوبت به هدیه دادن می‌رسد و معمولا بر اساس سنت هر منطقه، از طرف والدین به فرزندان ارائه می‌شود.

کودکان هدایای خود را در زیر درخت کریسمس و در جوراب‌هایی که به نام خود در آن محل قرار داده‌اند، پیدا می‌کنند.

در بعضی از نقاط اروپا که پیش‌تر تحت سلطه‌ی اتحاد جماهیر شوروی بودند، کریسمس یادآور روزهای است که اتحاد جماهیر شوروی قصد داشت کریسمس و بابا نوئل را با سنت “پدر بزرگ جنگل” جایگزین کند. اما اکنون با فیلم‌ها و کارتونی‌های متعدد ساخته شده در هالیوود، این بابا نوئل است که از سنت اتحاد جماهیر شوروی پیشی گرفته است.

 

کریسمس
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =