پوشکاش اسطوره مجارستان
پوشکاش اسطوره مجارستان

نام كامل  فرانس پوشكاش بيرو

مليت  مجار

تاريخ تولد  2آوريل 1927

محل تولد  بوداپست/ مجارستان

تاريخ و محل درگذشت  17نوامبر 2006/بوداپست

لقب  پوشكاش اوكسي (برادر كوچولو)

پست  مهاجم

اولين باشگاه  كيس‌پست(1956-1946)، 357 گل در 354بازي

آخرين باشگاه  رئال مادريد (1967-1956)، 156گل در 180بازي

تعداد گل‌هاي ملي  83گل در 84 بازي

مثل خيلي ديگر از ستاره‌هاي جهان فوتبال، بهترين سرگرمي دوران كودكي فرانس هم فوتبال بود و مادر او همواره براي اينكه خود را از شر اذيت‌هاي كودكانه او رها كند، يك توپ به او مي‌داد و فرانس، ساعت‌ها مشغول بازي با آن مي‌شد.

فرانس در دوران نوجواني خود تصميم گرفت به فوتبال بازي كردن در خيابان‌هاي بوداپست پايان دهد و به صورت حرفه‌اي به فعاليت ورزشي خود بپردازد؛ به همين خاطر بود كه تصميم گرفت به تيم نوجوانان كيس‌پست بپيوندد. پس از سپري‌كردن چند سال در كيس‌پست، پوشكاش به تيم بزرگسالان اين باشگاه پيوست. خيلي‌ها مي‌گفتند به اين خاطر كه پدر فرانس سرمربي كيس‌پست است، او به اين تيم آمده ولي او آن‌قدر در اين تيم خوش درخشيد كه ديگر منتقدي برايش باقي نماند.

در سال‌1949 وزارت دفاع مجارستان، سرپرستي و حمايت از باشگاه كيس‌پست را به عهده گرفت و از آن به بعد، نام اين تيم به «هونود» تغيير پيدا كرد. پس از اين تغيير نام، براي تشكر از تمام بازيكنان هونود، به آنها درجه‌هاي نظامي تعلق گرفت كه پوشكاش هم در اين ميان، درجه سرگردي گرفت و از همان زمان، به خاطر سرعت زيادي كه فرانس داشت، به او لقب galloping major سرگرد تيزرو دادند.

پوشكاش اولين بازي ملي‌اش را روز 20 آگوست 1945 برابر اتريش برگزار كرد و اتفاقا با به‌ثمررساندن يكي از گل‌هاي تيمش، نقش مؤثري در پيروزي 5 بر 2 مجارستان بر اتريش ايفا كرد. پوشكاش همراه با گيزيبور، كوكسيس، بوسيچ، هيده‌گوتي و ساير هم‌ بازي‌ هايش، تيمي قدرتمند تشكيل داده بودند؛ آن‌قدر كه موفق شدند 32بازي ملي و رسمي را بدون شكست پشت سر بگذارند و ركورد شكست‌ناپذيري در ديدارهاي ملي را به خود اختصاص دهند كه البته اين ركورد، هنوز هم پابرجاست.

شم گلزني پوشكاش آن‌قدر بالا بود كه موفق شد در 84 بازي ملي 83گل به ثمر برساند يعني ميانگين 98درصدگل در هر بازي (يا تقريبا يك گل در هر بازي) كه اين خود يك ركورد در عرصه گلزني در بازي‌هاي ملي به شمار مي‌آيد.

پوشكاش همچنين پس از علي دايي از ايران، دومين گلزن برتر تاريخ جهان فوتبال به شمار مي‌آيد و پله، اسطوره فوتبال برزيل پس از او در مكان سوم اين رده‌بندي جاي دارد.

پس از آنكه پوشكاش از «هونود» جدا شد، تصميم گرفت فوتبال باشگاهي‌اش را در اسپانيا ادامه دهد؛ به همين دليل به اسپانيول پيوست ولي در هيچ‌كدام از بازي‌هاي رسمي اين تيم به ميدان نرفت و فقط در چند بازي دوستانه در اسپانيول به هنرنمايي پرداخت و پيش از آن‌كه فرصت بازي در يكي از ديدارهاي رسمي اسپانيول را پيدا كند، با محروميتي 2ساله از سوي UEFA مواجه شد كه او را از حضور در بازي‌هاي باشگاه‌هاي اروپايي منع مي‌كرد.

در آستانه خاتمه‌يافتن دوران محروميت او آ.ث.ميلان و يوونتوس تمايل زيادي به عقد قرارداد با ستاره گلزن تيم ملي مجارستان نشان دادند ولي در نهايت اين سران رئال مادريد بودند كه در سال‌1958 پوشكاش 31ساله را جذب كردند.

پوشكاش در اولين فصل حضور در لاليگا 4بار هت‌تريك كرد تا ركورد ديگري به نام خود ثبت كرده باشد. پوشكاش در مدت حضور خود در رئال، موفق شد با اين تيم 5 عنوان قهرماني در لاليگا، يك قهرماني در جام حذفي، 3 قهرماني در جام‌هاي اروپايي و يك قهرماني در رقابت‌هاي بين‌قاره‌اي به دست آورد.

هنرنمايي پوشكاش در رئال آن‌قدر تاثيرگذار بود كه به تيم ملي اسپانيا هم دعوت شد و در جام جهاني‌1962 براي اين تيم به ميدان رفت ولي براي اولين و آخرين بار در دوران بازيگري‌اش، موفق نشد براي تيمي كه در آن حضور يافته بود، گلزني كند و در 4بازي كه براي اسپانيا انجام داد، پايش به گل باز نشد.

پوشكاش در سال1971 به جرگه مربيان پيوست و بزرگ‌ترين افتخارش در اين دوره، رساندن پاناتينايكوس به فينال جام اتحاديه اروپا بود.

از ساير افتخارات پوشكاش مي‌توان به برگزيده‌شدن او به عنوان ششمين بازيكن برتر قرن اشاره كرد.

در سال2002 هم ورزشگاه «نپ استاديون» بوداپست به افتخار پوشكاش به ورزشگاه «فرانس پوشكاش» تغيير نام داد.

فرانس پوشكاش بيرو اسطوره فوتبال مجارستان 2هفته پيش در بيمارستاني در بوداپست به علت عارضه قلبي و عروقي و مشكلات تنفسي در سن 79 سالگي درگذشت.

پوشکاش اسطوره مجارستان
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =