بودا پيش‌ از تصرف‌ اين‌ سرزمين‌ از سوي‌ نيروهاي‌ عثمانى‌ جمعیتی ‌ظاهراً كمتر از هزار نفر داشت و در آغاز سلطة تركان‌ نيز گروهى‌ از اهالى بودا‌ را ترك‌ گفتند.

در زمان‌ حکومت تركان‌ عثمانى اين‌ منطقه را بدين‌ «حصار اسلام‌» می نامیدند و در سال 526م‌ نيروهاي‌ عثمانى‌ نخستين‌بار به‌ اين‌ سرزمين‌ حمله‌ بردند و بُدين‌ به‌ تصرف لشكريان‌ عثمانى‌ درآوردند و این منطقه را به‌ آتش‌ كشيدند و از اين‌ پس‌ فاتحان‌ عثمانی آن‌ را «ولايت‌ بُدين‌» نام نهادند.

پس‌ از اين‌ پيروزي سلطان‌ عثمانى، فرديناند دوك‌ اتريش‌ كه‌ برادر شارل‌ پنجم‌ شارل‌ كَن‌ امپراتور آلمان‌ و از خاندان‌ هابسبورگ‌ بود به پادشاهی برگزیده شد و دوك‌ اتريش‌ از سلطان‌ سليمان‌ خواست‌ كه‌ او را به‌ رسميت‌ بشناسد، ولى‌ سلطان‌ تقاضايش‌ را نپذيرفت‌ و از او خواست‌ كه‌ بُدين‌ را به‌ يانوش‌ زاپوليا وا گذارد، ولى‌ فرديناند نپذيرفت‌.

اين‌ وضع‌ تا 529م‌ ادامه‌ يافت‌، تا اينكه‌ سلطان‌ سليمان‌ قانونى‌ با نيرويى‌ مركب‌ از 50 هزار نفر عازم‌ بُدين‌ شد و با جنگ بودا را بار ديگر تسخير کرد.

امپراتوري‌ عثمانى‌ بارها با امپراتوري‌ خاندان‌ هابسبورگ‌ اتریش درگير جنگ‌ شد. بزرگ‌ترين‌ درگيريها در 684م‌ روي‌ داد كه‌ طى‌ آن‌ نيروهاي‌ امپراتوري‌ اتريش‌ و مجارستان‌ با تركان‌ عثمانى‌ به‌ جنگی‌ سخت‌ پرداختند. اين‌ درگيري‌ تا 686م‌ ادامه يافت‌ و به‌ پيروزي‌ نيروهاي‌ اتريش‌ و مجار كه‌ لشكريان‌ اتحاد مقدس‌ ناميده‌ مى‌شدند منتج شد.

در 867م‌ بر اساس توافق‌ ميان‌ خاندان‌ هابسبورگ‌ و سران مجارستان امپراتوري‌ اتريش‌ – مجارستان‌ تأسيس‌ شد و مجارستان‌ كشوري‌ خودمختار گردید و بوداپست‌ به‌ عنوان‌ مركز آن‌ شناخته‌ شد.

پس‌ از شكست‌ امپراتوري‌ اتريش‌ در جنگ‌ جهانى‌ اول‌، مجارستان اعلام استقلال‌ کرد و در زمان‌ جنگ‌ جهانى‌ دوم‌، طى‌ درگيري‌ ميان‌ نيروهاي‌ شوروي‌ و آلمان‌، بوداپست‌، به‌ ويژه‌ ناحية پِست‌ دچار ويرانى‌ بسيار گردید.

ترکان عثمانی و امپراتوری اتریش
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =