شهر پچ مجارستان

pecshungary102

پچ (به مجاری: Pécs) یکی از شهرهای مجارستان است که در جنوب غربی این کشور قرار گرفته است. جمعیت شهر پچ در سال ۲۰۰۷ برابر ۱۵۶٫۶۴۹ نفر بوده است. پچ پنجمین شهر بزرگ کشور مجارستان است.

این شهر نیمه کوهستانی از زیباترین شهرهای بزرگ مجارستان محسوب می گردد که سال ۲۰۱۱ بعنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته شد اين شهر جنوبي مجارستان به نام “پنج كليسا ” نيز مشهور است.حدود 300 سال قبل بيش از 150 هزار مهاجر آلماني در حومه اين شهر مستقر شده و به دليل وجود پنج كليساي باقيمانده از قرون وسطي به آن لقب “پنج كليسا ” دادند.

شهر پچ در روند تاريخ خود با فراز و نشيب فراواني همراه بوده‌است. سابقه تاريخي اين شهر به دوران امپراطوري رم باز مي‌گردد.

رومي‌ها در مسير جهانگشايي‌هاي خود در اين ناحيه مستقر شده و اين شهر را به‌عنوان پايتخت اداري خود انتخاب كردند.

حكومت عثماني در كشورگشايي‌هاي خود تا پشت ديوارهاي وين مجارستان را به تصرف درآورده و حدود 150 سال در آنجا حكمروايي كرد.

در دوران استقرار ترك‌ها در شهر “پنج كليسا ” بافت شهري آن تغيير داده شد.ر اين دوران پنج كليساي شهر تبديل به مسجد شده و در تزئينات رونماي اين بناها تغييرات چشمگيري داده شد.

ترك‌ها با ساختن مدارس مذهبي، مساجد و حمام‌هاي سنتي اين شهر را مطابق الگوي شهري خود بازسازي كردند.

امروزه شهر “پنج كليسا ” در بافت شهري و وجود عناصر فرهنگي گوناگون در كنار يكديگر قدمت 2000 ساله خود را نشان داده و هويت فرهنگي خاص خويش را حفظ كرده‌است.برنامه‌ريزي اين شهر تحت عنوان “بازسازي مجدد ” جهت مدرنيزه‌كردن منطقه ‌نظر هيئت انتخابي را جلب كرده و موجب انتخاب اين شهربه عنوان يكي از سه “پايتخت فرهنگي اروپا ” در سال 2011 ميلادي شد.

همچنین این شهر پذیرای دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف من جمله آمریکا و کانادا و سوئد و فرانسه و آلمان و سایر کشورهای اروپایی است.

 

 

شهر پچ مجارستان
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =