شهر بوداپست مجارستان

budapest-night

بوداپـِست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر بعلاوه مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می باشد.

بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند.جمعیت بوداپست در سال ۲۰۱۱ برابر با ۱٬۷۲۱٬۵۵۶ نفر بوده است. مساحت شهر حدود ۵۲۵ کیلومتر مربع است و به هیچ شهرستانی وابسته نیست و بصورت مستقل از سازمان استانبندی کشور مجارستان اداره می شود.

=========================================================

 

پیشینه بوداپست مجارستان

hungary_budapest_1-1

 

در دوران باستان در محل کنونی بوداپست سکونتگاه سلتی آکوئینکوم واقع بود که بعدها مرکز ایالات رومی پانونیای سفلی شد. این شهر را دارای پیشینه ی سلتی دانسته اند.

پس از آن مدتی بوداپست بدست رومی ها افتاد تا سرانجام در قرن نهم میلادی مجارها وارد این سرزمین شدندو از آن زمان تا زمان حمله مغول در نیمه های سده سیزدهم میلادی شهر بوداپست در اختیار مجارها باقیمانده بود و پس از آن بوداپست مجددا رونق خود را بازیافت و بلافاصله به یکی از اصلی ترین مراکز رنسانس در اروپا تبدیل شد.

چندی بعد درپی نبرد موهاچ شهر بوداپست بمدت یکصد و پنجاه سال بدست دولت عثمانی افتاد. این شهر در میانه های قرون هجدهم و اوایل نوزدهم از دست عثمانی ها خارج شد و از سال ۱۸۷۳ تا سال ۱۹۱۷ بعنوان پایتخت امپراتوری اتریش-مجار بعنوان یکی از مهمترین مراکز اروپایی مطرح شد. در دوره جنگ جهانی این شهر اشغال شد و در پی انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان دوره جدیدی در این شهر آغاز شد که تا کنون ادامه دارد.

========================================================

 

جاذبه های گردشکری بوداپست

budapest_hungary_szecheny_baths

 

جاذبه های دونا:

بوداپست یکی از قشنگ ترین شهرهای دنیا است که روح خود را در ضمن مدرن شدن حفظ کرده است قصر قدیمی نووآ و بلوارهای پهن بوداپست در کنار رستوران های شیک، مجلل و Donau امروز مدرن هستند.

توریست هایی که برای دیدن جاهای تاریخی و برای خوش گذرانی به بوداپست می آیند و همه ی توریست هایی که برای استراحت و استفاده از حمام بخار به بوداپست می آیند وقتی به بوداپست سفر می کنند آن وقت متوجه می شوند به شهری آمده ای که نه تنها زیبا و پُر از بناهای تاریخی می باشد بلکه هم چنین شهری است که با لذت می توان در آن پیاده روی کرد و به سفرهای سیاحتی پرداخت.

رودخانه دونا شهر بوداپست را به دو قسمت تقسیم می کند و برای توریست ها مرکزی است برای قرارگذاشتن و سیاحت. بوداپست با خیابان های قدیمی توریست ها را جذب نموده و در قسمت دیگر پشت با بلوارهای قدیمی که سنگ فرش شده که متعلق به قرن ۱۹ می باشد.

جهانگردان با توجه به علاقمندیشان اگر علاقمند به محل های تاریخی باشند می توانند در بودا گشت و گذار داشته باشند و از قصرهای بلند که فضای تاریخی و قدیمی را ایجاد می کنند دیدن می کنند و جهانگردانی که علاقمند به خرید و خوشگذارنی هستند در قسمت پشت وقت صرف می کنند در جایی که بوتیک های فراوان با رستوران های شبانه اش جلب توجه می کند.

بوداپست در حقیقت از به هم پیوستن دو منطقه ی در غرب و شرق دونا بوجود امده است. در قسمت شمال شرقی دونا Aquincum سال ۱٠۶ بعد از تولد مسیح، رومی ها شهر را تاسیس کردند.

چند سال بعد، در اواخر قرن نهم، مردمانی که ریشه در سیبری داشتند در آن جا جای گرفتند و در شهر بودا سکنا گزیدند. شهر آن ها با ساختمان ها و دیوارهای اطرافش بعدا بودا نامیده شد Óbuda و بعدها Aquincum نامیده شد. انسان ها بعدا کم کم در قسمت دیگر رودخانه نیز سکنا گزیدند جایی که بعدا پشت نامیده شد و بعد از این که تحت اشغال سپاه عثمانی و بعد از آن ارتش اتریش قرار گرفت، در سال ۱۸۶۹ مجارستان با حقوقی برابر قسمتی از پادشاهی دوبله اتریش- مجارستان شد و بوداپست یکی از بزرگ ترین بنادر و مرکز صنعتی دونا شد.

 

Scéchenyi حمام بوداپست:

بوداپست به خاطر حمام ها و استخرهای خود معروف است و آب گرمی که در آن جا وجود دارد و از صدها چشمه ی زیر زمینی فوران می کند و معروف ترین استخر سرباز بوداپست میباشد. این استخر زیبا در تمام سال باز است Scéchenyi و اگر شطرنج بازان لختی را دیدید که در استخر مشغول شطرنج بازی هستند به طور حتم عکس ها در این استخر گرفته شده است.

موزه های بوداپست:

چند تا از بهترین موزه های بوداپست در تپه قصر در بودا وجود دارد که در قصری که در تپه ی که در آن جا هنر مدرن به نمایش گذاشته می شود، موزه ی ملی Ludwik به طور مثال موزه ی و همچنین موزه ی قصر بوداپست را می تئوان از این دست برشمرد.

 

اپرای بوداپست مجارستان:

اپرای دولتی مجارستان بعنوان پایتخت بین المللی اپرا مطرح است و حتی برای کسانی که به اپرا علاقه ای ندارند ارزشمند است که از این اپرای زیبای دولتی که در سال ۱۸۸۴ ساخته شده است دیدن کنند و کسانی که به اپرا علاقه مند هستند بهتر است که بلیط خود را از قبل تهیه کنند. رفتن به اپرا در بوداپست مانند رفتن به یک جشن و مهمانی می باشد.

 

یانوس هگی:

اگر می خواهید به کوه بروید و در آن جا یک روز آفتابی را بگذرانید شما می توانید با قطار برقی یا اتوبوس و قسمت های بالایی بوداپست و با تله کابین به بالای کوه بروید و از

János-hegy لذت ببرید و در این منطقه ی آرام کوهستان از منظره ی باشکوه شهر و همچنین از چند غار که برای عموم باز هستند دیدن کنید.

شما می توانید از مجسمه های طبیعی که به مجسمه ی فیل و کروکدیل Pálvölgy در غار معروف هستند و از سقف غار آویزان اند دیدن کنید و گفته می شود که استنشاق هوایی که در این غار وجود دارد برای افرادی که از عفونت مجاری تنفسی خود رنج می برند خوب است.

 

پارک مجسمه ها:

پارک مجسمه ها Szobor پارک در این جا یکی از بهترین جاهای دیدنی بوداپست محسوب می گردد و وقتی بعد از سال ۱۹۸۹ و ۱۹۹٠ مجارستان از بند دیکتاتوری کمونیست ها رها شد همه ی مجسمه های عظیمی که از دیکتاتورها باقی مانده بود و در بوداپست ساخته شده بود به این محل منتقل شد و دیگر مجسمه های سیاسی از منطقه ی مرکزی شهر به حومه ی شهر منتقل شد و مجسمه  lenin در این پارک که با موضوع کمونیست ساخته شده است یکی از مجسمه های عظیم است.

مجسمه های Engels و Marx هم چنین مجسمه هایی از مجسمه هایی است که در این پارک وجودئ دارد. فاصله این پارک با اتوبوس از شهر حدود ۴۵ دقیقه طول است.

=====================================================

 

اطلاعات ضروری بوداپست

transportation

 

فرودگاه بوداپست در ۱۶ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد و در Ferihegy Airport فرودگاه بوداپست سرویس های مینی بوس خیلی مرتب و منظم کار می کنند و با قیمت های مشخص مسافران را به هتل های مختلف می رسانند و اما ارزان ترین راه این است که اتوبوس شماره ی ۹۳ را از فرودگاه تا ایستگاه مترو Köbánya-Kispest سوار شوید که حدود ۲٠ دقیقه طول می کشد.

با تاکسی هم می توانید این مسیر را طی نمایید اما خیلی گران تر است و نقلیه عمومی در بوداپست، مترو، اتوبوس و قطار برقی برای تردد وجود دارد. می توانید کارت توریستی ۷۲ ساعته یا یک کارت ۴۸ ساعته خرید نمایید و با این کارت می توانید از ۶٠ موزه ی مختلف استفاده فرمایید و در قسمت های مختلف شهر مثل استخرها با نشان دادن کارت تخفیف بگیرید.

در بوداپست سه ایستگاه قطار Deli و Nyugati ،Keleti وجود دارد که متور بین آنها همیشه در حرکت است و بین ایستگاه ها اتوبوس رانی هم وجود دارد و شرکت MAV تاکسی رانی فعال است که بهتر است از پرسنل رستوران ها یا هتل ها تقاضا کنیم که برای ما تاکسی سفارش بدهند چون پیدا کردن تاکسی در خیابان مشکل است و توجه داشته باشید فقط از تاکسی های قانونی که پلاک زرد دارند استفاده کنید.

دفاتر پستی بیشتر از بقیه باز هستند و پست ایستگاه مترو Nyugati که نزدیک ایستگاه قطار است بین ساعات ۰۷٫۰۰ تا ۲۱٫۰۰ دوشنبه تا شنبه، و ۱۰٫۰۰ تا ۱۷٫۰۰ و یک شنبه ها هم بازمی باشد.

چندین داروخانه تلفن کشیک دارند که می توانید شبانه روزی به آن ها زنگ بزنید بطور مثال Frankel .

 

شهر بوداپست
به این مقاله تحصیلی امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 3 =